או
חפש מילים אחרונות לפי אות (שם האומר/ת)
א ב ג ד ה ו ז ח ט י כ ל מ נ ס ע פ צ ק ר ש ת

אן בוני

*''צר לי לראותך כאן, ג'ק. אבל אם היית נלחם כגבר, לא היית עומד עתה למות ככלב. זקוף קומתך!''

על האיש/ה
אן בוני (Anne Bonny), שודדת ים (פיראטית) פורעת חוק ידועה לשמצה (או לתהילה...), נולדה כאן קורמאק, בשמונה במרס 1700 במחוז קורק (Cork) שבאירלנד, בתם הבלתי חוקית של עורך דין נודע ופילגשו, נערתה של אשתו. בשל השערורייה, העורך דין ואהובתו ברחו מאירלנד, ומצאו מקלט בצ'רלסטון שבדרום קרוליינה, שם עשו חיל ועושר, וקנו לעצמם מטע גדול. אן אדומת השיער גדלה כ''טום בוי'' (כנער שובב), בתספורת קצוצה, בפרצוף מלוכלך תדיר, בהתנהגות פרחחית, סוערת וקולנית, ובביקורים תכופים בטברנות של הנמל, בזרועותיהם של בוקאנירים (יורדי ים פיראטים) חסונים ומסוקסים. מזגה האמיץ אך הסוער גרר אותה לתקריות עגומות, כזו שבה הרגה את המשרתת האנגלייה שלה בדקירות אולר, או זו, שבה התאשפז מחזר-נלהב-מדי שלה למשך חודש ימים בבית חולים, לאחר שחבטה בו נמרצות בכסא, או זו, שבה הפשיטה בפומבי את המורה שלה לסיוף, בפרמה את בגדיו בעזרת חרבה, כפתור אחר כפתור. בהיותה בת שש עשרה נשא אותה לאישה מלח ושמו ג'יימס בוני, שכל כוונתו בנישואין האלה הייתה לשים יד על המטע של אביה. כתגובה וכאמצעי הגנה, אביה של אן התכחש לה ושלל ממנה את הירושה. כנקמה, אן הציתה את המטע הגדול, ונמלטה עם אהובה. ג'יימס בוני הביא את אן למאורת הפיראטים בניו פרובידנס (נסאו של היום) באיי באהאמה, עיר מקלט לפיראטים דוגמת שחור הזקן וקפטן קיד. כבר ברדתה בכבש הספינה שהביאה אותה לנמל, קנתה לה אן בוני שם, כשכרתה בירייה את אוזנו של מלח שיכור, שכבר היה קטוע אוזן אחת, שניסה לחסום את דרכה. שם, באיי באהאמה, נעשה ג'יימס למלשין, שהסגיר את עמיתיו למושל וודס רוג'רס (Woodes Rogers), תמורת גמול כספי הגון. אן לא אהבה את מעשיו אלה של בעלה חסר חוט השדרה, ובילתה את מרבית זמנה עם ''עילית'' הפיראטים. חבריה הטובים ביותר היו המאהבות של הפיראטים, ופייר, ההומוסקסואל המפורסם ביותר באי, מעצב תלבושות ומעצב שיער, שניהל בית זונות פופולארי ביותר. הוא כונה: ''פייר הפיראט ההומו'', ואתו התחרתה אן על חסדיהם של הזכרים...
אן משכה את תשומת לבו של צ'ידלי באייארד (Chidley Bayard), אחד האנשים העשירים ביותר באיים הקאריביים, אך כדי לשמור אותו לעצמה, היה עליה להלחם בדו-קרב עם המאהבת שלו, יפהפייה ספרדייה סוערת ושמה מריה (וארגאס או ריינאלדי, שערפה פעם את ראשו של ילד, שלכלך, שלא בכוונה, את שמלתה). הדו-קרב הסתיים במותה של מריה. אבל אן נטשה את באייארד, ועברה לחיות עם שודד הים ג'ון ראקהאם (קאליקו ג'ק) (John “Calico Jack” Rackham), אותו פגשה במסבאת מלחים. את כינויו זה, ''קאליקו ג'ק'', קיבל על שום המכנסיים המטולאים, המפוספסים והצעקניים שלו, עשויי הבד ההודי הלבן, הקרוי: קאליקו. את המכנסיים עיצב מאהבו של ג'ק, אותו ''פייר הפיראט הנשי''). קאליקו ג'ק, שידע לגנוב כסף רב, אך גם לבזבזו בנדיבות, התאים להפליא לאן בוני, בעלת המזג הלוהט. ג'ק היה משועמם על החוף, וביקש לשוב ולהפליג כפיראט ימי, בחברת פיראט אחר, קפטן צ'ארלס ויין (Charles Vane) (אמנם לאן ולג'ק נולדה ילדה, שהם נפטרו ממנה בנסיבות עלומות, או שנולדה כפגה ומתה זמן קצר אחרי הלידה, אך השמועות אמרו, שג'ק הגיע לניו פרובידנס כמאהבו של צ'ארלס ויין...). אן לא רצתה להישאר לבדה על החוף, והצטרפה אליו. כך החלה הקריירה שלה כפיראטית. היא הפליאה להשתמש באקדח ובסיף, לבשה בגדי גברים, והייתה מסוכנת לא פחות מהם, ואולי אף יותר. עוז רוחה, שעלה על זה של הגברים בחבורת המרעים, הוכח באוקטובר של שנת 1720. מושל ג'מייקה לוואז (Lawes) שמע שקאליקו ג'ק נמצא בשטח שיפוטו, ושלח ספינת קרב חמושה לעצור את רב החובל ואת צוותו. באותו זמן, ג'ק ואן היו על סיפונה של ''פרובידנס'', ספינה חד-תרנית שנכבשה זה לא כבר על ידי מרי ריד (Mary Read), פיראטית גם היא (והשמועות אומרות שהייתה מאהבתה של אן בוני...). הפיראטים היו בעיצומה של חינגה, לרגל שבייתה של ספינת דייגים יום קודם לכן. הם מצאו בספינה חביות רום רבות, והשתכרו עד כלות החושים. על כן הצליחו חיילי המושל לתפוס את ספינתם בהפתעה. המלחים השיכורים לא השיבו מלחמה שערה, ונשבו בקלות, למגנת לבן של אן בוני ושל מרי ריד. אן אפילו עקצה אותם בעיצומה של ההתכתשות המכרעת: ''כלבים! לו אך היו לרשותי, במקום החלשלושים האלה כמה נשים לצדי!''. מכל מקום, אן ומרי נשבו אף הן, אך טענו שהן בהריון. על פי החוק, לא הוציאו להורג נשים בהריון. עם זאת קבע בית המשפט, כי הן ייתלו עד צאת נשמתן, לאחר שיילדו. קאליקו ג'ק ביקש רחמים על שתי הנשים. השופטים מילאו את בקשתו האחרונה לפני תלייתו, והיא: לראות בפעם האחרונה את אן בוני. מילותיה האחרונות הידועות לנו של אן, כוונו אל ג'ק, ביום תלייתו, ברציף ''האיש המת'' בפורט רויאל שבג'מייקה: ''צר לי לראותך כאן, ג'ק. אבל אם היית נלחם כגבר, לא היית עומד למות עתה ככלב. זקוף קומתך!''.
מרי ריד ניצלה מתלייה, משום שמתה מקדחת, או מדלקת ריאות, בהיותה בכלא. העובר שנשאה ברחמה מת אתה.
אן עצמה זכתה לדחיות אחדות בביצוע גזר דין המוות שהוטל עליה, ומשלב מסוים שוב אין שומעים עליה, ואין מוצאים תיעוד רשמי על גורלה. מניחים שאביה, שהיה בעל קשרים באי, סלח לבתו, פדה אותה תמורת סכום כופר הגון והחזיר אותה לדרום קרוליינה, מקום שם קיבלה עליה שם חדש וחיים חדשים. היא הייתה אז בת עשרים. אחרים טוענים, שבסופו של דבר מצאה את מותה על עמוד התלייה, יחד עם קבוצה של נזירות פנטיות, שהיא הנהיגה אותן.
  
  


חזרה


© כל הזכויות שמורות