או
חפש מילים אחרונות לפי אות (שם האומר/ת)
א ב ג ד ה ו ז ח ט י כ ל מ נ ס ע פ צ ק ר ש ת

רוֹדְרִיגוֹ לוֹפֶּז

''אני אוהב את המלכה כפי שאני אוהב את ישו''

על האיש/ה
רוֹדְרִיגוֹ לוֹפֶּז (Rodrigo Lopez), רופא הבית הראשון של בית החולים סנט בַּרְתוֹלוֹמֵיאוס (''בָּארְת'') שבסִּיטִי של לונדון, היה רופאה האישי של המלכה אליזבת' הראשונה. הוא היה מבני האנוסים, יליד פורטוגל (והצהיר שהוא פרוטסטנטי נאמן). משפחתו נמלטה מפורטוגל מאימת האינקוויזיציה שרדפה גם את ''הנוצרים החדשים''. הם הגיעו ללונדון. לאחר חמש עשרה שנים כרופא ב''סנט ברתולומיאוס'' (מומחה לתזונה, להקזת דם ולהכנת תמיסות רעלים) נתמנה לרופאה האישי של המלכה אליזבת הראשונה, יועצה ואיש סודה. כרגיל בתככי החצר ובדיפלומטיה, רבים ציפו למעידתו, וזו באה לאחר שהמליץ שהצי האנגלי יפשוט על חופי פורטוגל. הצי עשה זאת ב-1589, ונכשל. אישים שונים מאנשי החצר העלילו עליו באוזני המלכה והניעו מהלכים שהובילו, בסופו של דבר, למעצרו של לופז בשנת 1594 ולהעמדתו למשפט בעוון בגידה במלכה ובניסיון להרעילה בשליחותו של פֶלִיפֶּה השני מלך ספרד ופורטוגל הקתוליות ומנהיג האַרְמָדָה שנלחמה נגד אנגליה על השליטה בימים. נטען אז, כי בתמורה לבגידתו היה אמור לקבל סכום עתֵק: חמישים אלף כתרים. לעובדת היותו של לופז יהודי אנוס (הוא הצהיר שהוא פרוטסטנטי אדוק) היה חלק במסע רדיפתו. לופז טען לחפותו אך לא עמד בעינויי המעצר והחקירה והודה לבסוף שעמד בקשר עם מלך ספרד, אך התכוון לקבל ממנו כסף במרמה. יש אומרים שהשילוב הזה בלופז בין היותו יהודי לתאוות הבצע, לבגידה ולכפיות הטובה כלפי המלכה, היה השראה לוִילְיַאם שֵׁייקְסְפִּיר בכותבו את ''הסוחר מוונציה'' ובעצבו את דמותו של שַׁיְילוֹק.
גזר הדין היה נורא. השופט באולם המשפט בגילדהול הכריז: ''הנאשם ייגרר בתוך סד בחוצות העיר למקום ההוצאה להורג, ושם ייתלה ויבותר בעודו בחיים, וקרביו ואבריו האינטימיים ייחתכו ויושלכו לאש לנגד עיניו, וראשו ייערף, וגופו יבותר לארבעה חלקים ויעשו בו כרצון המלכה וירחם עליו האל''. ואכן, כעבור שלושה חודשים ושבוע אחד, רודריגו לופז, בדרכו מבית הסוהר בסָאוּת'אַרק בלונדון אל הבמה המוגבהת במקום ההוצאה להורג בטייברן (היום: מַרְבְּל אַרְץ'), עבר שלושה קילומטרים של השפלה. במזח וֶוסְטְמִינְסְטֶר הושם בסד, והוצעד ברגל, יחד עם שני סוכנים פורטוגלים שהואשמו כמתווכים בינו לבין מלך ספרד, בינות לאלפי צופים שלעגו לו, קיללו אותו וירקו עליו. בן ששים ותשע היה הרופא היהודי-האנוס (נולד כנראה ב-1525) כשבותר ונערף, בשבעה ביוני 1594. עד היום נמשכת המחלוקת בין החוקרים, בשאלה אם היה חף מפשע או שותף למעשה בגידה בעבור בצע כסף.
עד הרגע האחרון בטח לופז במלכה, שבטוב לבה תחון אותו. אפילו בהתייצבו על הגרדום אמר בקול: ''אני אוהב את המלכה כפי שאני אוהב את ישו''. ההמון הצמא לדם פרץ בצחוק פרוע למשמע דבריו אלה של ''היהודי'' האמור לשנוא את ישו (אגב, יש אומרים שאמר: ''אני אוהב את המלכה כפי שאני אוהב את אלוהים''). נראה שהמלכה לא הייתה שלמה עם העמדתו של לופז למשפט ועם הוצאתו להורג, הצטערה עליה מלכתחילה וניחמה עליה לאחר מעשה. כדי להקל על מצפונה היא החזירה את רכושו של לופז ואת ביתו המפואר לידי משפחתו (תמיד החרימו את רכושו של הנאשם), ומימנה את לימודיו של בנו של לופז, אֶנְטוֹנִי, באוֹקְסְפוֹרְד.
  
  


חזרה


© כל הזכויות שמורות