או
חפש מילים אחרונות לפי אות (שם האומר/ת)
א ב ג ד ה ו ז ח ט י כ ל מ נ ס ע פ צ ק ר ש ת

הְיֶירוֹנִימוֹס

''די. מספיק''

על האיש/ה
הְיֶירוֹנִימוֹס (Euronymous) הוא שם הבמה של אוֹיְסְטֵיְין אַאַרְסֶת' (Oystein Aarseth), נגן הגיטרה וזמר של להקת הבְּלֶק מֶטָאל (Black Metal) הנורווגית ''מֵייהֶם'' (''Mayhem''). פירוש השם ''מייהם'' הוא ''הטלת מום''. אארסת' נולד באֶגֶרְסוּנְד (Egersund) שבנורווגיה בעשרים ושניים במרס 1968. בלק מטאל הוא תת-ענף של הרוק הכבד, שחור, אפל וּשְׂטָני. הלהקה נוסדה בשנת 1984 באוסלו על ידי אוֹיְסְטֵיין אַארְסֶת, נגן הבס יוֹרְן סְטוּבֶּרוּד (Jorn Stubberud) והמתופף קְיֶיטִיל מַאנְהַיְים (Kjetil Manheim). כמקובל בלהקות השטן האלה הם אימצו לעצמם כינויים מפחידים. אַארְסֶת נקרא תחילה ''המשמיד'' (''Destructor'') ואחר כך הִיֶירוֹנִימוּס (''Euronymous''), וסטוּבֶּרוּד אימץ לעצמו את הכינוי ''נֶקרוֹבּוּצֶ'ר'' (''Necrobutcher'') = ''קַצּב הגוויות''. רק מאנהיים נשאר פשוט ''מאנהיים''. לאחר שינויים קלים הצטרף אליהם כווֹקָלִיסְט (זמר) סְוֶון אֶרִיק כְּרִיסְטְיַאנְסֶן, וכינויו היה ''מַנְיָאק'' (''Maniac''). אִתו הם כבר הקליטו את שירם השלישי ''רִיסּוּק המוות'' (''Deathcrush''), בחברת התקליטים שיסד היֶירוֹנִימוס ''Posercorpse'' (''פּוֹזֶרְקוֹרְפְּס''. בתרגום חופשי מאוד: ''דוגמן הגְּוִוייה''. עוד לפני כן היה היירונימוס הבעלים של חנות תקליטים ושמה ''Helvete'', ''גיהינום'', וחברת הפקות והטבעת תקליטים ושמה ''דִּמְמַת מוות'' ).
ל''מניאק'' היה פחד במה (''אימת הקהל'') וכדי להתגבר על הפחד הזה נהג לשתות אלכוהול לפני ההופעות. זה עזר לו לעלות אל הבמה ולהופיע, אך תכופות גרם לו לשכוח את המילים. חבריו האלימים הִכּוּ אותו בשל הביזיונות שגרם ללהקה וכריסטיאנסן ניסה להתאבד. בשל ניסיון ההתאבדות אושפז במוסד לחולי נפש. הלהקה חיפשה מישהו שימלא את מקומו וכך הגיע אליה פֶּר אִינְגְּוֶוה אוֹהְלִין השְּׁוֶודי. כמובן שגם לו היה כינוי: ''Dead'' (''מֵת''), משום שבילדותו היה חולה ונטה למוּת. הוא התייחס אל עצמו כאל מי שחזר מעולם הדּוּמָה – אל החיים. היו לו הרגלים משונים ומצמררים. שבוע לפני הופעה עם הלהקה הוא טמן את בגדיו באדמה והוציא אותם משם רק שעות ספורות לפני העלייה אל הבמה. בעת ההופעה היה מאופר כחולֶה במגפת הדֶּבר. עמו הייתה תמיד צנצנת סגורה ובה פֶּגר של עורב. תוך כדי ההופעה היה פותח את הצנצנת ונושם עמוק את ריחו של הפגר. הוא היה זקוק לריח מוות באפו כדי לבצע הופעת ''בלאק מטאל'' מושלמת. היירונימוס, קיווה ש''מת'' אמנם ימות באמת, כי הוא לא סבל את נוכחותו. והנה, יום אחד בחודש אפריל 1991 הגיע היירונימוס לביתו של ''מת'', ומצא את אוהלין מת ממש: ורידיו היו חתוכים, וראשו מרוסק מירייה של רובה ציִד. לידו מצא פתק ובו נכתב: ''סליחה על הדם. תנו לחגיגות להתחיל''. היירונימוס - נוצרי אדוק אך חבר בכת השָּׂטָן, אדם אנוכי, אלים ומצדד בטרור, במעשי סדום, באונס וברצח - יצא מהבית, קנה מצלמה חד-פעמית, שב למקום האירוע והנציח את המראה (התמונות הופיעו אחר כך על עטיפת תקליט של הלהקה). אומרים שהוא גם אסף פיסות מוח למזכרת והכין שרשרת מחלקי הגולגולת של אוהלין. היו שמועות שאארסת' גם אכל כמה פיסות ממוחו של ''דֶּד'', אך הוא הכחיש זאת, אף כי הודה שהתכוון לעשות את זה.
היירונימוס לא רצה שלהקתו תתפרק. ''מניאק'' השתחרר מן המחלקה הסגורה, והיירונימוס מיהר להזמינו לשוב אל הלהקה ואל עמדתו כסולן שלה. נוסף גם נגן בס צעיר מהעיר בֶּרְגֶּן, חבר להקה ושמה ''בּוּרְזוּם'' (''Burzum''), ושמו וַארְג וִיקֶרְנֶס (Varg Vikernes). כינויו: ''קָאוּנְט גְּרִישְׁנָאךְ'' (Count Grishnackh). ויקרנס הודה באוזני עיתונאי שהוא האחראי להצתות של כנסיות בנורווגיה בשנת 1992. משנעצר – הכחיש, אך איש כבר לא האמין לו. ששה שבועות הוחזק במעצר וקרנו עלתה בעיני אוהדי המוסיקה שלו, בעוד שמעמדו של היירונימוס החל להתערער. השניים הפכו ליריבים ואיימו זה על זה. היירונימוס אפילו הודיע ברֵישׁ גְּלֵי שיירה בוויקֶרְנֶס, יכפות אותו לעץ ביער ויענה אותו למוות, וגם יצלם את מעשהו זה בווידיאו. ויקרנס חש, בצדק, מאויָּם, ובעשרה באוגוסט 1993 התייצב עם חבר, סְנוֹר רוּץ' (Snorre Ruch), בארבע לפנות בוקר, בביתו של היירונימוס באוסלו ודקר אותו בסכין, היירונימוס זעק לעזרה, דפק על דלתות השכנים, נפל וניפץ מנורה בנפילתו, ומששב ועמד על רגליו אמר ''די, מספיק''. אלה היו מילותיו האחרונות, כי ויקרנס נעץ את סכינו במרכז גולגולתו. עיניו של היירונימוס (בן עשרים וחמש) התהפכו, והוא התגלגל במדרגות ברעש עצום. משנתגלתה גופתו של היירונימוס היו בה עשרים ושלוש דקירות סכין: שתיים בגולגולת, חמש בצוואר ושש עשרה בגב. ויקרנס וחברו הסתלקו מן המקום, אך נלכדו כעבור ימים אחדים. בביתו נמצאו מאה וחמישים קילוגרם של חומר נפץ ובמהרה מצאו את הקשר בינו לבין הצתת הכנסיות ולתנועה ניאו נאצית. הוא נידון לעשרים ואחת שנות מאסר. מששמע את גזר דינו – חִיֵּיךְ. וכעבור עשר שנים נמלט מהכלא. כשנתפס במכונית גנובה נמצאו ברשותו רובה, אקדח, סכינים, מסכת גז, מפות ודרכון מזויף. בכלא המשיך להוציא תקליטורים.
להקת ''מייהם'' המשיכה להופיע בהרכב קצת שונה, אך הייתה במעקב של השלטונות, ובפשיטה על בית חווה של משפחתו של ''נקרובוצ'ר'' נמצאו כלי נשק. הוא נכלא למשך שנה. הלהקה המשיכה להופיע לפני קהל מעריצים. הבמה ''קושטה'' דרך קבע בראשי חזירים שחוטים ובתום כל מופע היו הראשים נזרקים לעבר הקהל. פעם נזרקו ראשי כבשים. מעריץ אחד נפצע קשה בראשו מהשלכת ראש כבש.

  
  


חזרה


© כל הזכויות שמורות