או
חפש מילים אחרונות לפי אות (שם האומר/ת)
א ב ג ד ה ו ז ח ט י כ ל מ נ ס ע פ צ ק ר ש ת

חַיִּים ('חַיִּימִי') נֶסְיָהוּ

''מה השעה?''

על האיש/ה
חַיִּים (''חַיִּימִי'') נֶסְיָהוּ נולד בתל-אביב, בי''א בתמוז התשכ''ד, 21 ביוני, 1964, בן יחיד ליהודית, אשת מודיעין (בת למשפחה ציונית-דתית, ילידת הולנד, עובדת ''המוסד'' – המוסד לביון ולתפקידים מיוחדים), ולמרדכי, לשעבר - פעיל מפ''ם ומהוגי הדעות של מפלגת העבודה. יהודית נסיהו הייתה בת שלושים ותשע כשילדה את חיימי, בנה היחיד. מסע הלימודים הארוך שלו החל בבית, במקום בו אמו ואביו המשכילים, שהשקפות עולמם היו כה מנוגדות זו לזו, השכילו ליצור סביבה שטפחה והזינה את נטייתו של חיים ללמוד, לשאול, ולחשוב. כשחיימי היה בן שלוש, גיל שבו עליו ללכת לגן הילדים, שאלה אותו אמו מה הוא רוצה להיות, דתי או חילוני. חיימי ביקש הסברים. התברר לו שכדתי עליו להקפיד לשמור מצוות. הוא שאל: ''אם אהיה דתי אוכל לנסוע בשבת לבית אורן (שם גרו קרוביו האהובים מצד משפחת אמו)?''. התשובה הייתה ''לא'', וחיימי בחר להיות חילוני.
בשנת 1970 החל ללמוד בבית הספר ''גבריאלי'' בתל-אביב. ב-1973 הצטרף לכיתת ניסוי, ראשונה מסוגה בישראל, לילדים מחוננים. חיים למד בכיתה הזאת בבית הספר היסודי ''גרץ'' ואחר-כך בתיכון העירוני ד'. בשנת 1982 למד במסגרת העתודה האקדמית לתואר ראשון במתמטיקה ובמדעי המחשב באוניברסיטת תל אביב, וסיים את לימודיו בהצטיינות יתרה. בעת שירותו בצבא, בחיל המודיעין, השלים את לימודי המוסמך שלו במתמטיקה שימושית, בהנחייתו של פרופסור איתן תדמור, והחל לעבוד על עבודת הדוקטורט שלו.
לאחר שחרורו מהצבא, ב-1989, הצטרף חיים נסיהו לפרופסור תדמור במרכז המחקר של סוכנות האוויר והחלל האמריקאית (''נָאסָ''א'') בהֶמְפְּטוֹן, וִירְגִ'ינְיָה, כעמית מחקר, ושם המשיך במחקרו המתמטי. מהמפטון נסע לטיול תרמילאים בן שישה חודשים באמריקה הדרומית, וחזר לאוניברסיטת תל אביב כמדריך. חיימי סיים את עבודת הדוקטורט שלו בשנת 1994 והתקבל לפוסט-דוקטורט כפרופסור-עוזר למתמטיקה חישובית ושימושית באוניברסיטת קליפורניה בלוס אנג'לס. לפני שיצא ללוס אנג'לס, נסעו חיים ושותפתו לחיים דפנה לטיול במזרח הרחוק.
תחילה היו בהודו (אמו, יהודית, הצטרפה אליהם) ואחר כך המשיכו בני הזוג לנֶפָּל. בעשרים וששה באפריל 1994, סיימו טְרֶק וירדו מההר אַנָאפּוּרְנָה (Annapurna), אחת מפסגות הרי ההִימָלָאיָה בנפאל. הם שכבו לישון. בשש בבוקר התעורר חיימי ושאל את חברתו ''מה השעה?''. היא אמרה לו שיש לו עוד חצי שעה לישון. הוא הסתובב ולפתע החל לחרחר ואיבד את הכרתו. ניסו להחיותו, אבל ליבו נדם (בן שלושים).
הוריו של חיים נסיהו הנציחו את זכרו בייסוד ''פרס נסיהו'', המוענק על עבודת דוקטורט מצטיינת במתמטיקה. הם גם הקימו ספרייה על שמו בבית חב''ד שבקַטְמַנְדּוּ בירת נֶפָּל.
בכל שנה, ביום השנה למותו של בנה, נסעה יהודית לנפאל, שהתה כשעתיים באכסניה שבה מת, וטסה במסוק (בכל שנה עם אותו טייס) מעל המסלול האחרון שלו.
  
  


חזרה


© כל הזכויות שמורות