או
חפש מילים אחרונות לפי אות (שם האומר/ת)
א ב ג ד ה ו ז ח ט י כ ל מ נ ס ע פ צ ק ר ש ת

מֹשֶׁה הֲרָרִי

''אין אנו חורשים נגדכם כל רעה. תְּנוּנוּ לעבור!''

על האיש/ה
מֹשֶׁה אֶפְרַיִם הֲרָרִי (בְּלוּמְבֶּרְג), עורך השבועון ''ראינוע'', שבועון שעמד לצאת באחד בספטמבר 1929, היה בעלה הראשון של שחקנית תיאטרון ''הבימה'' תָּמָר (תָּמָרָה) רוֹבִּינְס. רובינס הכירה את משה הררי בעת שהייתה תלמידה בסטודיו למשחק של ''הבימה'' במוסקבה, התאהבה בו ונישאה לו. תמר יצאה עם חברי התיאטרון לסיבוב הופעות באירופה. אחר כך החלו מאורעות תרפ''ט (1929) ביפו. סמוך לתחילתן, בי''ט במנחם-אב התרפ''ט, עשרים וחמישה באוגוסט 1929, נסע הררי אל שכונת אַבּוּ-כַּבִּיר ביפו כדי להציל קבוצת פועלים יהודים מבית חרושת ליֵין שָׂרָף, שנשקפה סכנה לחייהם. ערבים הקיפו את מכוניתם של המגנים. הררי נפנף במטפחתו וקרא: ''אין אנו חורשים נגדכם כל רעה. תְּנוּנוּ לעבור!'', אך הוא (בן ארבעים ושלוש) וחבריו נרצחו בידי הפורעים. הידיעה על הירצחו הגיעה לאוזני שחקני ''הבימה'' בעת היותם בלב ים, באונייה. הם העלימו את הבשורה המרה מחברתם לזמן-מה.
משה אפרים הררי נטמן בקבר אחים של קדושי תרפ''ט בבית הקברות הישן של תל אביב. תמר רובינס נהגה לפקוד את קברו של אהובה לעיתים תכופות, ולמלמל את המילים מהצגת ''הדיבוק'': ''מפני מה? מפני מה?''.
משה אפרים הררי (בְּלוּמְבֶּרְג) נולד להוריו, מרים ויונה-דב, בי''ח בתמוז התרמ''ז, עשרה ביולי 1887, בעיר דְוִוינְסְק (Dvinsk) שבמזרחה של לַטְבִיָה. אביו הציוני, מראשוני ''חיבת ציון'' וממייסדי ''המזרחי'', העניק לו חינוך לאומי-ציוני. אחרי לימודים ב''חדר'', בגימנסיה ובבית ספר טכני השתלם במדעים כלליים ובשפות. במשך שנתיים, מ-1904, כתב בעיתונים ליברליים רוסיים והיה פעיל באגודות יהודיות, בין השאר בחברה להשגת שוויון זכויות ליהודים ברוסיה. הוא נמשך לתיאטרון ואף תרגם מחזה מעברית לרוסית. בשנת 1905 נמנה עם חברי ההגנה היהודית בעת הפרעות. במשך זמן-מה חי בריגה והיה פעיל בהסתדרות הציונית שם ובמועדון ''עברייה''. בעת מלחמת העולם הראשונה היה פעיל בוועד לעזרת פליטי המלחמה. עזר בהכנות לוועידה הציונית השביעית של ציוני רוסיה ועוד פעולות למען העם היהודי. בשנת 1928 עלה לארץ ישראל והחל לעסוק בתחום התיאטרון, בעיקר בכתיבת מאמרים בעיתונים ''הארץ'' ו''דבר'' ובעיתוני יידיש בארצות הברית, בענייני תיאטרון ואמנות. עוד היה פעיל בחברה למוסיקה יהודית.
  
  


חזרה


© כל הזכויות שמורות