או
חפש מילים אחרונות לפי אות (שם האומר/ת)
א ב ג ד ה ו ז ח ט י כ ל מ נ ס ע פ צ ק ר ש ת

צַ'רְלְז לֶם

''שותפַי למיטה הם התכווצות שרירים ושיעול. שלושתנו במיטה אחת''

על האיש/ה
המַּסאי, המבקר והמשורר האנגלי ממוצא וֶולְשִׁי, צַ'רְלְז לֶם (Charles Lamb) נולד בלונדון בעשרה בפברואר 1775. בנו הצעיר של פקיד במשרד עורכי דין. בעת שלמד בבית הספר של Christ's Hospital התרועע עם סֶמְיוּאֶל טֵיילוֹר קוֹלְרִיג' (Samuel Taylor Coleridge), לימים – משורר ומבקר בריטי נודע, והשניים הפכו חברים בלב ובנפש במשך כל שנות חייהם. באמצעותו של קולריג' עתיד צ'רלז לקשור קשרי ידידות עם אישים בולטים נוספים בתחום הספרות, בהם המשורר וִילְיַם ווֹרְדְסְווֹרְת' (William Wordsworth).
בן ארבע עשרה עזב לֶם את בית הספר ועבד בעבודות שונות, בעיקר כפקיד. אביו איבד בינתיים את מקום עבודתו בשל מות מעסיקו, והמשפחה נקלעה למצוקה כלכלית.
הן צ'רלז, הן אחותו מֶרִי (שהייתה מבוגרת ממנו בעשר שנים) סבלו מדי פעם בפעם ממחלות נפש, וצ'רלז אף שהה במשך ששה שבועות בשנת 1795 בבית חולים לחולי נפש. אבל לצ'רלז כבר החלו לצאת מוניטין כמשורר.
אחותו של צַ'רְלְז, אַן מֶרִי לֶם, ברגע של טירוף, בעשרים ושניים בספטמבר 1796, פצעה את אביה ודקרה את אמהּ בלִבהּ למוות בסכין מטבח. התפרצות הטירוף הזאת נבעה מעצביה המעורערים בשל עבודות הרִקמה ששועבדה להן במשך היום, והטיפול הצמוד באמהּ בלילות. כדי להוציא אותה מן המוסד לחולי נפש שבו אושפזה ובו עלולה הייתה לחסות כל חייה, נטל אותה צ'רלז תחת חסותו והשגחתו ואפילו ביטל לשם המשימה הזאת את נישואיו המתוכננים. שלוש שנים אחר כך מת ג'ון, האב, וצ'רלז נותר עם אחותו האהובה, בלי עזר כנגדו בטיפול בה. הוא היה אז בן עשרים וארבע. אף שגם הוא היה נתון להתקפי מלנכוליה, הצליחו צ'רלז ואחותו לנהל חיי חברה פעילים ועשירים. מקום מגוריהם בלונדון הפך למעין מקום מפגש סלוני שבועי של דמויות בולטות בתחום התיאטרון והספרות. צ'רלז עבד כל העת הזאת כפקיד בחברת ''אִיי הודו המערבית''. ב-1798 פרסם בשיתוף עם משורר אחר קובץ שירים, אך לא עשה לו שם כמשורר. הוא פרסם טרגדיה (''ג'וֹן ווּדְבִיל'' -[''John Woodvil'']) וכתב מחזה מבדח (''מר ה.'' – [''Mr. h''], שהוצג בתיאטרון ''דְרוּרִי לֵיין'' ב-1807 והתקבל בקריאות בוז ובביקורות מזלזלות. אך באותה שנה, הופיעה עבודה משותפת שלו ושל אחותו: ''אגדות שייקספיר'' (''Tales from Shakespeare''), והפכה לרב-מכר. זה היה עיבוד של סיפורים מתוך כתביו של שייקספיר, אותם ניסחו למען קוראים צעירים. אומרים שצ'רלז עיבד את הטרגדיות, ומרי – את הקומדיות. היום זכורים השניים בעיקר בזכות הספר הזה שנועד לבני הנעורים, אך התלהבו ממנו גם מבוגרים. אחרי שנה פרסם צ'רלז לם ספר שנקרא ''דוּגמות מיצירותיהם של משוררים דרמתיים אנגלים, שחיו בזמנו של שייקספיר''. הספר ביסס את המוניטין שלו כמבקר. הוא פרסם מסות בכתב העת החדש ''המגזין של לונדון'', בנושאים שונים ומגוונים, וברבות מהן הציג, בהגזמה קריקטורית, מוזרויות של בני אדם. הוא נהג להתכתב עם גדולי הרוח של תקופתו, ומכתביו הם מופת של יצירה ספרותית.
בשנת 1819, בן ארבעים וארבע, התאהב צ'רלז בשחקנית ה''קוֹבֶנְט גָּארְדֶן'' פָאנִי קֶלִי (Fanny Kelly), והציע לה נישואים. היא דחתה את הצעת הנישואים שלו וצ'רלז נותר רווק עד תום ימיו עלי אדמות.
קוֹלְרִיג' מת בעשרים וחמישה ביולי 1831. זו הייתה מכה קשה לצ'רלז לם. הוא נהג לומר: ''אנו מתים מיתות רבות לפני שאנו מתים''. מותו של קולריג' גרם לו הלם והוא המשיך לחיות אחר כך רק חמישה חודשים. במשך הזמן הזה שמעו אותו אומר שוב ושוב, במין תימהון ספקני, כאילו אי אפשר להאמין בזה: ''קולריג' מת''. יום אחד, בעת טיול הבוקר הרגיל שלו בשבוע הרביעי של חודש דצמבר, לם מעד, נפל ונחבל בפניו. החבלה לא נראתה רצינית, אבל בשל השריטה העמוקה בפניו חדר לגופו חיידק שגרם למחלת ה''שושנה'', מחלה מידבקת מוגלתית של העור והרירית. בעשרים ושבעה בדצמבר 1834 עבר לם ל''עולם הדממה המוחלטת'' (בן חמישים ותשע). טרם מותו התלונן בציניות: ''שותפַי למיטה הם התכווצות שרירים ושיעול. שלושתנו במיטה אחת''. הוא נקבר בחצר כנסיית ''כל הקדושים'' באֶדְמוֹנְטוֹן (Edmonton), ושלוש עשרה שנים אחריו נקברה שם, לידו, אחותו האהובה מרי (בת שמונים ושלוש).
  
  


חזרה


© כל הזכויות שמורות