או
חפש מילים אחרונות לפי אות (שם האומר/ת)
א ב ג ד ה ו ז ח ט י כ ל מ נ ס ע פ צ ק ר ש ת

אַרְנוֹלְד רוֹטְשְׂטַיְין

''אמא שלי עשתה זאת!'' ... ''אני מוכרח להגיע הביתה''

על האיש/ה
אַרְנוֹלְד רוֹטְשְׂטַיְין (Arnold Rothstein), פושע אמריקני (''אבי הפשע המאורגן בארצות הברית''), מהמר גדול, מבריח משקאות וגאון פיננסי, היה בין ראשוני הגַּנְגְּסְטֶרִים של ''הזן החדש'': חברם של פוליטיקאים מן השורה הראשונה ושל בעלי עסקים רבי-השפעה בעולם הכלכלי של שנות העשרים של המאה העשרים, לבוש בהידור מוקפד ומנהל חיי תענוגות. תמיד היו בכיסו מאות דולרים במזומן, ורבים מן המאפיונרים האמריקנים המתוחכמים למדו ממנו כיצד לנהל את ''עסקיהם''. על דמותו של רוטשטיין ביסס דֵּיימוֹן רָאנְיוֹן, ב''ברנשים וחתיכות'' שלו, את דמותו של נתן דּטְרוֹיט. גם הדמות של המהמר מֵאיֶיר ווֹלְפְסְהַיְים (Meyer Wolfsheim), ב''גֶטְסְבְּי הגדול'' של סְקוֹט פִיצְגֶ'רָלְד, מבוססת על דמותו של ארנולד רוטשטיין. רוטשטיין הוא ''המוח'' מאחורי פרשת השוחד הידועה כ''Black Sox baseball scandal'' – הטיית משחקי אליפות הבייסבול ב- (''World Series'')בשנת 1919 (אמרו ששיחד את שחקני Chicago White Sox להפסיד והרוויח סכום לא מבוטל בהמרו על מתחריהם. הוא מעולם לא הורשע בעניין הזה. מעולם גם לא הוכחה מעורבותו בשיחוד מאמן במרוץ סוסים, מרוץ שבו זכה רוטשטיין בחמש מאות אלף דולרים).
רוטשטיין נולד בשבעה עשר בינואר 1882 (לפי גרסה אחרת נולד ב-1883) ב''אִיסְט סַיְיד'' של ניו-יורק סיטי, להוריו אברהם ואסתר, במשפחה יהודית מן המעמד הבינוני, וכבר בגיל העשרה היה מעורב ברמאויות קטנות, בהימורים ובהלוואות בשוק השחור. אף שהיה תלמיד מחונן בבית ספרו, במיוחד במתמטיקה, נטש את לימודיו והתרכז בפשע (אחיו הבכור, לעומת זה, הוסמך לרבנות). מעמדו של ארנולד הלך והתחזק. הוא הפך לבורר בעולם התחתון, ואליו פנו כדי לבטל מאסרים של פושעים. בעזרת קשריו עם פוליטיקאים ועם אנשי עסקים נכבדים הוא הצליח במשימות האלה. רוטשטיין ניהל בתי ממכר לא-חוקיים למשקאות חריפים ב''תקופת היובש'' והיו לו עוד עסקים אפלים, כגון סחטנות, הלבנת כספים והטיית משחקים. הוא היה זאב בודד, ועבד עם גנגסטרים יהודים, איטלקים ואירים, בלי להפלות ביניהם. עם ''בני טיפוחיו'' שעבדו למענו נמנים מֵאִיר לַנְסְקִי (Meyer Lansky) וּבָּאגְסִי סִיגֶל (Bugsy Siegel).
בן עשרים ושמונה פתח קזינו להימורים במנהטן והשקיע במרוצי סוסים (אמרו שהוא ''קנה'' את הניצחונות). בן שלושים כבר היה מיליונר. הופעתו הייתה תמיד אלגנטית ובלא רבב ובעקבותיו הלכו גנגסטרים ובריונים אחרים. הגנגסטר צַ'רְלְז (''לָאקִי'') לוּצִ'יָאנוֹ (Charles [''lucky''] Luciano) אמר עליו ''הוא לימד אותי איך להתלבש''.
בן ארבעים ושש היה ארנולד רוטשטיין כשנורה בבטנו (בארבעה בנובמבר 1928, בשעת ערב) בעקבות סכסוך שנסב סביב חוב גדול (שלוש מאות ועשרים אלף דולרים) בהימורים במשחק פוקר במלון ''Park Central'' בשדרה השביעית במנהטן, ניו יורק. עד נשימתו האחרונה סירב, כמיטב מסורת הפושעים, להסגיר את שמו של מי שירה בו. הוא אמר לשוטרים: ''אתם תעשו את עבודתכם. אני אֶדְבַּק בשלי''. כשנשאל לזהות המתנקש, ענה במבטאו היידישאי: ''Me mudder did it!'' (''אמא שלי עשתה זאת!''). זו הסיבה שבגללה החשוד ברצח, ג'וֹרְג' ''הַאמְפּ'' מֶקְמַנוּס (George ''Hump'' McManus) יצא זכאי במשפטו. תיאוריות מאוחרות יותר ייחסו את הרצח לחשודים אחרים. ארנולד רוטשטיין נפטר לאחר יומיים של ייסורים, בששה בנובמבר 1928. כששכב בבית החולים ''Stuyvesant Polyclinic'' במנהטן התחנן באוזני אשתו שתיקח אותו הביתה. ''אני רוצה ללכת הביתה. כל מה שאני עושה כאן זה לישון. אני יכול לישון בבית... אני מרגיש טוב. חוץ מזה, אני מוכרח ללכת הביתה. אל תלכי, אני זקוק לך. אינני רוצה להיות לבד. אינני יכול לסבול להיות לבד. אני מוכרח להגיע הביתה''.
רוטשטיין נקבר בבית העלמין ''Ridgewood's Union Field Cemetery'' בטקס הלוויה יהודי-אורתודוכסי.
  
  


חזרה


© כל הזכויות שמורות