או
חפש מילים אחרונות לפי אות (שם האומר/ת)
א ב ג ד ה ו ז ח ט י כ ל מ נ ס ע פ צ ק ר ש ת

רוֹבֶּרְט פ. קֶנֶדִי

''הָבָה נַמְשִׁיךְ לְשִׁיקָגוֹ וְנִזְכֶּה שָׁם''; ''כֻּלָּם בְּסֵדֶר?'' ... ''הַכֹּל יִהְיֶה בְּסֵדֶר''; ''אַל תָּרִימוּ אוֹתִי''.

על האיש/ה
רוֹבֶּרְט (''בּוֹבִּי'') פְרַנְסִיס קֶנֶדִי (Robert ''Bobby'' Francis Kennedy) נולד בעשרים בנובמבר 1925, ונרצח (בן ארבעים ושתיים וחצי) אור לשישה ביוני 1968.
רוברט קנדי היה פוליטיקאי ועורך דין ממֶסֶצ'וּסֶטְס, ארצות הברית. כיהן כסנאטור מטעם מדינת ניו יורק מינואר 1965 עד הירצחו. בין ינואר 1961 לספטמבר 1964 שימש התובע הכללי של ארצות הברית, תחת אחיו הגדול, הנשיא ג'ון פיצג'ראלד קנדי, ותחת הנשיא לִינְדּוֹן גּ'וֹנְסוֹן. היה חבר המפלגה הדמוקרטית, ונציג בולט של הליברליזם האמריקני.
אחרי שזכה, בנצחון סוחף, בבחירות המקדימות במפלגה הדמוקרטית בְּדַקוֹטָה הדרומית ובקָלִיפוֹרְנִיָה, נראה היה שהוא בדרך הנכונה והבטוחה להבטיח לעצמו את מנויו כנציגה של מפלגתו לועידה בשיקגו. את נאום הנצחון שלו באזני קהל תומכיו במלון ''אַמְבָּסָדוֹר אִינְטֶרְקוֹנְטִינֶנְטַל'' בְּלוֹס אַנְגֶּ'לֶס בשנת 1968 סיים במילים: ''הָבָה נַמְשִׁיךְ לְשִׁיקָגוֹ, וְנִזְכֶּה שָׁם''. מיד לאחר הדברים האלה, קנדי ירד מדוכן הנואמים, חצה את אולם הנשפים לכוון מטבח המלון, ונורה ונהרג בידי עוזר למלצר [תפקידו, בין השאר, לנקות את השלחנות] ושמו סִירְחַאן סִירְחַאן (פלשתיני בן עשרים וארבע ממשפחה פלשתינית-נוצרית שהיגרה מירושלים לארצות הברית. לטענתו, זעם על שקנדי הביע תמיכה בישראל לאחר ניצחונה, שנה אחת קודם לכן, במלחמת ששת הימים). קנדי נפגע משלושה כדורים. עוד חמישה בני אדם נפצעו. סירחאן נתפס מיד. קנדי הפצוע שאל בחור צעיר ממעריציו שעמד לידו: ''כֻּלָּם בְּסֵדֶר?'', נענה שכן והוסיף מצדו ''הַכֹּל יִהְיֶה בְּסֵדֶר''. כשהרופאים החלו להרים אותו לאלונקה, אמר ''אַל תָּרִימוּ אוֹתִי'', ואיבד את הכרתו.
סירחאן סירחאן בקש לישב את חשבונו בעניני המזרח התיכון ואת רעיונותיו המבלבלים והלא-מגבשים בענין, עם מישהו, איזשהו, מפרסם. ארוע הרצחו של רוֹבֶּרְט קֶנֶדִי, ממש כזה של אחיו הבכור גּ'וֹן פִיצְגֶּ'רָאלְד קֶנֶדִי, שדר בשדור ישיר ברשתות הטלויזיה ברחבי ארצות הברית כלה. הרצח הזה, שקדמו לו ''מִתְקֶפֶת טֶט'' בוִיֶטְנָאם, שבה הסבו הַוְּיֶטְקוֹנְג ו''צבא הָעָם'' של צפון ויטנאם אבדות רבות לדרום ויטנאם, לארצות הברית ולבעלות בריתן, ואחרי רצח מַרְטִין לוּתֶ'ר קִינְג גּ'וּנְיוֹר בְּמֶמְפִיס, הפכו את מילותיו האחרונות של רוברט קנדי למעין מילותיהן האחרונות של שנות הששים כולן.
בטקס האשכבה במנהטן, בנוכחותם של בני ''שבט'' קנדי והנשיא לינדון ג'ונסון ורעייתו, ליידי בירד ג'ונסון, שר אנדי ויליאמס (והקהל הצטרף אליו) את המנון הקרב של הרפובליקה (''The Battle Hymn of the Republic''), שמקורו בתנועה לביטול העבדות (ידוע במלים ''גְּלוֹרִי, גְּלוֹרִי, הַלְלוּיָהּ''). באחד מבתי השיר נאמר:
''In the beauty of the lilies Christ was born across the sea, / With a glory in his bosom that transfigures you and me. / As He died to make men holy, let us die to make men free/ / While God is marching on.''
''יֵשׁוּ נוֹלַד מֵעֵבֶר לַיָּם אֲפוּף יָפְיָן שֶׁל הַחֲבַצָּלוֹת. / תִּפְאֶרֶת וְהָדָר בְּלִבּוֹ, הַמַּלְבִּישִׁים הוֹד עָלֶיךָ וְעָלַי. / הוּא מֵת כְּדֵי לְקַדֵּשׁ אֶת בְּנֵי הָאָדָם. הָבָה נָמוּת כְּדֵי לְהָבִיא דְּרוֹר לִבְנֵי הָאָדָם, / בְּעוֹד הָאֵל צוֹעֵד עִמָּנוּ בַּסַּךְ''.
גופתו של קנדי הועברה אל הבירה, וושינגטון, ברכבת, ואלפי בני אדם ליוו אותו בדרכו זו, האחרונה. הצפיפות, ותאונת רכבת אחרת, במסילה מקבילה, גרמו לאיחור של כמעט חמש שעות בהגעת הארון ליעדו. קנדי נקבר ליד חלקת קברו של אחיו, ג'ון פיצג'ראלד קנדי, בבית הקברות הלאומי אֶרְלִינְגְּטוֹן.
על מצבתו נחקק משפט מנאום שנשא באוניברסיטת קייפטאון בדרום אפריקה (שבו הביע התנגדות לדיכוי אוכלוסיית הילידים השחורים): ''בכל פעם שאדם נלחם על אידיאל, או מנסה לשפר את חייהם של אחרים, או פועל נגד אי צדק, הוא שולח אדווה קטנה של תקווה''.

נולד בברוקלין, מסצ'וסטס. בן שביעי לאיש העסקים האמיד והפוליטיקאי ג'וזף קנדי ולנדבנית רוז פיצג'ראלד קנדי. סביו וסבתותיו היו ממוצא אירי. עד כיתה בי''ת למד בבית ספר פרטי, ועד לכיתה ה''א – בבית ספר ציבורי. שנתיים למד בכיתה גימ''ל. בכיתה ו''ו למד בבית ספר מחוזי. התעניין בהיסטוריה אמריקנית, בנשיאי ארצות הברית ובאירועי מלחמת האזרחים. בחודש מרס 1948 הפליג עם אמו ועם ארבעת אחיו הקטנים ממנו לאנגליה, להצטרף אל אביו שהחל לכהן כשגריר בבריטניה. כאן למד בכיתה זי''ן בבית ספר פרטי. באפריל 1939 נאם בטקס הנחת אבן פינה למועדון צעירים, ונאומו זה, הראשון, זכה להערכה. לפני פרוץ מלחמת העולם השנייה שב רוברט קנדי לארצות הברית, והחל ללמוד בבית ספר פרוטסטנטי בניו המפשייר, אך אמו נוציאה אותו משם ורשמה אותו לבית ספר קתולי, ובו למד עד כיתה יו''ד. כאן נודע בכינויו ''בובי''. אחר כך עבר לאקדמית מילטון במסצ'וסטס.
בין 1944 ל-1946 שירת בשירות המילואים של צי ארצות הברית. סיים את לימודיו באוניברסיטת הָארְוָארְד ובבית הספר למשפטים באוניברסיטת וִירְגִּ'ינְיָה. בין השאר יעץ לוועדת הסנטורים שנוהלה על ידי הסנאטור גּ'וֹזֶף מֶקָארְתִּי בנושאי יחסי עבודה בארצות הברית. הוא ביקר את גִּ'ימִי הוֹפָה, הנשיא הכל יכול של איגוד נהגי המשאיות, וכתב ספר נגד השחיתות בוועדי העובדים.
קנדי התגייס לצי ארצות הברית. הוא הוסמך לקצונה בשנת 1946. הוא שירת במשחתת שנקראה על שם אחיו הבכור ג'וזף. ג'וזף נהרג בשנת 1944, כשמטוסו התפוצץ באחת ממשימות הניסוי של ''מבצע אפרודיטה'' לשיגור מטוסים בלא טייסים לחבל במטרות גרמניות. רוברט קנדי השתחרר מהצבא ב-1946 ונרשם ללימודים באוניברסיטת הארווארד, לתואר במדעי המדינה. סייר באירופה ובמזרח התיכון ושלח כתבות לעיתון בבוסטון, בהן כתבות מארץ ישראל שתחת המנדט הבריטי. קנדי ביקר את המדיניות הבריטית באזור, ושיבח את קשיחותם של היהודים שפגש. עם זה צפה מלחמה בין היהודים לערבים.
בשנת 1948 נרשם ללימודי משפטים באוניברסיטת וירג'יניה ובמהרה נבחר לנשיא הפורום המשפטי, שאירח נואמים מפורסמים, בהם אביו ואחיו. בשבעה עשר ביוני 1950 נשא לאישה את אתל סקאקל. נולדו להם אחד עשר ילדים. בארבעה ביולי 1951 נולדה בתם הראשונה, קת'לין. האחרונה, רוּרִי, יצאה לאוויר העולם בדצמבר 1968, אחרי הירצחו של אביה. בנובמבר 1951 עבר קנדי לוושינגטון ועבד כעורך דין במחלקת המשפטים של ארצות הברית במחלקה לענייני פלילים. אחר כך טיפל בתיקי הונאה בניו יורק. בשישה ביוני 1952 התפטר, כדי לנהל את מסע הבחירות של אחיו ג'ון לסנאט. קנדי נכלל ברשימת עשרת הצעירים הגדולים של שנת 1954. כיהן בתפקידים שונים וחשובים, ובין 1957 ל-1959 יעץ לוועדה שעסקה ביחסי עבודה. הוא פיקח על חקירות של עדים רבים ומשך אליו אש מצד איגודי העובדים. במהלך כהונתו התעמת עם גִּ'ימִי הוֹפָה, נשיא איגוד נהגי המשאיות (הופה הועמד לדין, נעצר על מתן שוחד למושבעים והורשע. כששמע רוברט קנדי שהופה הורשע, הוא בירך את המושבעים). בשנת 1960 פרסם ספר (''האויב מבפנים'') על מעשיהם המושחתים של איגודי העובדים שחקר. בשנה זו גם החליט להקדיש את זמנו לסיוע לאחיו ג'ון בהתמודדותו על הנשיאות.
לאחר שג'ון קנדי נבחר לנשיא, מונה רוברט קנדי לתפקיד התובע הכללי של ארצות הברית. קנדי היה אדם חזק בממשלו של אחיו. הוא שלט המינויים הפוליטיים ויעץ לנשיא. למעשה, היה האדם השני בממשלו של אחיו. בתפקידו כתובע הכללי שימש מ-1961 עד 1964. היה לו חלק חשוב בהרגעת ''משבר ברלין'', בכנסו ועידה בעניין ביוני 1961 ובהמשך הטיפול באוקטובר באותה השנה (הוא ריסן את הניצים בממשל, הוביל למדיניות של סגר ימי על קובה (במקום פעולה מלחמתית), וכך מנע מלחמה גרעינית. על כך אמר אחיו, הנשיא ג'ון קנדי: ''תודה לאל על בובי''. עוד ניסה רוברט קנדי לפשר בין מדינות אחרות, ואף הצליח להביא לידי שחרורו של טייס אמריקני שנידון למוות באינדונזיה.
קנדי היה תומך נלהב בזכויות האזרח. הוא תבע לדין פוליטיקאים מושחתים מהדרום. תמך בכל לבו בביטול ההפרדה הגזעית ודרש להעסיק שחורים במוסדות הממשלתיים. הוא שלח שליחים וחיילים להגן על שחורים שנסעו באוטובוסים משולבים גזעית, ועל תלמיד שחור שביקש להתקבל לאוניברסיטת מיסיסיפי. נמנה עם מנסחי חוק זכויות האזרח.
בשנת 1964 התפטר מתפקיד התובע הכללי, רץ לסנאט מטעם מדינת ניו יורק וניצח את הסנאטור הרפובליקני קֶנֶת קִיטִינְג.
לאחר רצח אחיו, הנשיא ג'ון פיצג'ראלד קנדי, נכנס רוברט קנדי לדיכאון עמוק. תשעה חודשים אחר כך התפטר מכהונתו בקבינט, כדי להתמודד על מקום בסנאט ארצות הברית, מטעם ניו יורק. לפני כן, ביוני 1964, לאחר שאחיו נפצע בהתרסקות מטוס, שקל רוברט להתרחק מהפוליטיקה. קנדי זכה במקום בסנאט. הוא תמך בפיקוח על נשק ותמך בהצעה להגביל את מכירותיו. כך יימנעו מקרי מוות רבים.
כשיעץ למנהיגים ולפוליטיקאים באירופה להבהיר לנשיא ג'ונסון שמדיניותו בניהול המלחמה בווייטנאם מוטעית, טענה נגדו התקשורת ששיחותיו מחוץ לארצות הברית פגעו ביחסי החוץ שלה. עד יומו האחרון דרש קנדי בלהט לשנות את המדיניות בנושא המלחמה.
סייע במיזם לשיקום שכונות העוני בניו יורק, וניסה לקדם חוקים לטיפול בבעיית העוני. גם הגן בסנאט על עובדי החקלאות, שטענו שהם מנוצלים, וכך גם הוא התרשם.
בשנת 1968 התמודד על מועמדות לנשיאות ארצות הברית מטעם המפלגה הדמוקרטית. תמכו בו, בין השאר, העניים, השחורים, ההיספנים, הקתולים והצעירים.

  
  


חזרה


© כל הזכויות שמורות